Dlaczego domowe żelki?

No cóż, Julia tak jak i inne dzieci (tak myślę), przepada za słodyczami. Żelki lubi bardzo szczególnie. Nic w tym złego, gdyż żelatyna jest dobra na paznokcie ;). Jednak w tych sklepowych często poza tymi dobrymi składnikami, mamy wiele innych ulepszaczy. Niekoniecznie dobrych. Dlatego też postanowiłam wraz z Julią zrobić domowe żelki.

Prosty przepis na domowe żelki

Jak się okazało przepis na domowe żelki jest na prawdę prosty i banalny. Dodatkowo nie musiałyśmy specjalnie jeździć do sklepu na zakupy, gdyż wszystkie potrzebne produkty miałyśmy w domu. No może oprócz foremek do żelków, ale tutaj posłużyłyśmy się foremkami do kostek lodu.

Przepis na domowe żelki

Jeśli planujecie zrobić żelki jedno smakowe to przygotujcie niewielki garnek. Natomiast jeśli tych smaków będzie więcej to oczywiście analogicznie potrzebujemy więcej garnuszków. Oprócz tego potrzebujemy łyżkę, foremkę, sok, żelatynę, miód. Jeśli domowe żelki ronimy z zagęszczonego syropu lub domowego soku z malin, nie potrzebujemy ich dosładzać. Są wystarczająco słodkie same w sobie. Jednak jeśli użyjemy soku z kartonu lub świeżo wyciskanego to wtedy potrzebujemy dosłodzić łyżką miodu.

Jak zrobić domowe żelki

Sok przelewamy do garnuszka (lub soki do garnuszków). Nie wlewamy całej szklanki, ale zostawiamy odrobinę na dnie. Do tej pozostałej odrobiny dodajemy łyżkę żelatyny spożywczej i mieszamy dokładnie. Po wymieszaniu należy odczekać kilka minut, aż całość napęcznieje i żelatyna całkowicie wchłonie płyn. Następnie przekładamy naszą miksturkę do garnuszka i podgrzewamy całość. Cały czas mieszamy i uważamy na to, aby nie doprowadzić do wrzenia całości. Powstały płyn przelewamy do foremek. Całość odstawiamy do wystygnięcia. Teraz czas na umieszczenie foremek w lodówce i uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż żelki do zastygnięcia potrzebują kilka godzin.

Gotowe

Żelki może nie wyglądają jak te sklepowe, jednak na pewno są zdrowsze. A w smaku? My je pokochałyśmy i zniknęły bardzo szybko z talerzyka. Macie ochotę je zrobić, dajcie znać w komentarzu 🙂